Ako si vybrať správne vykurovanie
Aby sme si mohli vychutnávať čaro nášho bývania počas každej sezóny, je dôležité mať správne navrhnutý vykurovací systém. Pri mobilných domčekoch, ktoré bývajú často umiestňované uprostred prírody a mimo inžinierskych sietí, je vybalansovanie tepelného komfortu hotovým kumštom. Našťastie, odborníci z Priestoru s dušou sú v tejto problematike viac než zbehlí.
Poznáte to. Radiátory idú naplno, v byte sa drží suchý prekúrený vzduch a vás napriek tomu oziaba na nohách. Vysvetlenie je vcelku triviálne – nie práve najvhodnejší spôsob kúrenia. Pri klasickom radiátorovom kúrení môže rozdiel teplôt nad podlahou a pod stropom pokojne dosahovať 8 až 10 stupňov. Čo s tým?
Teplovzdušné vs. sálavé vykurovanie
V zásade rozlišujeme dva základné druhy kúrenia teplovzdušné (konvekčné) a sálavé. Bežné radiátory vykurujú náš priestor konvekciou, čiže prúdením tepla. Znamená to, že ich horúci povrch ohreje okolitý vzduch a ten stúpa hore. Na jeho miesto klesá vzduch chladnejší, a tak vzniká teplovzdušné prúdenie. Zatiaľ čo sálavé teplo tým, že namiesto vzduchu primárne ohrieva okolité povrchy (steny, strop, predmety, nábytok, ľudské telo) vytvára príjemnú a zdravú tepelnú pohodu. Dokonca pri nižšej celkovej teplote. „Projekty Domčekov s dušou vychádzajú z nášho celostného vnímania zdravého a vkusného bývania. Spôsob vykurovania plynulo nadväzuje a dotvára túto ich prirodzenú atmosféru,“ vysvetľuje konštrukčný manažér Michal, „aj preto navrhujeme do našich mobilných domčekov výhrevné telesá, ktoré šíria teplo kombináciou sálania a teplovzdušného kúrenia. Ide o liatinové kachle, infra-panel, klimatizačnú jednotku a podlahové kúrenie. My v Priestore s dušou sa snažíme navrhovať ako primárny zdroj tepla piecku, lebo oheň je prírodný živel, ktorý má všetky atribúty, s ktorými sa stotožňujeme.“
„Nemenej dôležitý je však aj estetický rozmer,“ pridáva manažérka projektu Priestor s dušou Katarína, „práve preto uprednostňujeme v našich domčekoch piecky na drevo, ktoré nám poskytujú nielen teplo, ale aj pohľad na tancujúce plamene. Je to skrátka úplne iný pocit zo života, keď sa uzimený človek ohrieva pred ohníkom a popíja horúci čaj, ktorý si na tej istej piecke uvaril. Navyše, krásne a funkčne navrhnutá piecka môže byť dominantným prvkom domčeka. Našou obľúbenou sa stala liatinová kráska Jotul s platňou na varenie - najmodernejšie materiály v spojení s takmer storočným rustikálnym dizajnom. K jej prednostiam patrí aj prípojka k nasávaniu vzduchu z exteriéru, čo sa mimoriadne hodí v práve malých priestoroch (ináč je potrebné pravidelné vetranie, spaľovanie spotrebúva kyslík). Takéto vykurovacie teleso ponúka v spojení s infra-panelom či podlahovým kúrením ideálne riešenie aj pre najnáročnejšieho zákazníka.“
Solar i klíma
Správne nadimenzovanie kúrenia v mobilnom domčeku vyžaduje istú skúsenosť. V miestnosti by malo byť útulne, teda, ani chladný ani prehriaty priestor. Zároveň dnešný zákazník očakáva od výhrevného systému, že bude nízkoenergetický. Odborníci z Priestoru s dušou majú svoje vykurovacie zostavy overené praxou. „Možností na výber je pomerne dosť. My klientovi navrhneme náš osvedčený model, ale je to predovšetkým na ňom, čo si zvolí, ako to cíti. Alternatívcom zvyčajne stačí piecka s polienkami dreva, technickejším typom sa napríklad páčia klimatizácie s ovládaním cez telefón. Z roboty tak môžu rovno prísť do príjemne vyhriateho priestoru. Do našich mobilných domčekov sme však montovali už aj klasické radiátory ohrievané elektrickým či plynovým boilerom,“ vymenúva rôzne variácie Katarína.
Čoraz populárnejšou alternatívou sa v dnešnej dobe stávajú fotovoltické panely. „Človek si vďaka jednoduchým fotovoltickým ostrovným systémom dokáže zabezpečiť dostatok elektrickej energie na chod mobilného domčeka a ešte z nej časť využiť na dokúrenie priestoru, napríklad podlahovým vykurovacím systémom,“ hovorí Michal a dodáva, „jeden môj známy má naprojektované solárne panely na klasickom rodinnom dome tak, že mu dokážu utiahnuť celú spotrebu domácnosti. Záleží ako je človek nastavený, aké má štandardy bývania, koľko spotrebičov a v akom čase využíva. S fotovoltikou vieme našim klientom odborne poradiť. Vždy sa to však odohráva na individuálnej báze. Na základe osobných preferencií zákazníka či konkrétneho umiestnenia domčeka vieme presne navrhnúť počet panelov i batérii. Toto sa skrátka musí dizajnovať na mieru.“ A ako pripomína na záver Katarína, „pre nás je základom príroda a čo najprirodzenejšie bývanie. Výhľad cez okno na vysneženú zimnú krajinu dá človeku určite viac než rôzne mobilné aplikácie a normy. Pracovala som voľakedy v hypermodernom prostredí, v budove, ktorá spĺňala najprísnejšie energetické predpisy a necítila som sa tam dobre. Naše mobilné domčeky dýchajú. Sú ekologické i ekonomické a veľmi komfortné na bývanie v lete a práve tak aj počas zimnej sezóny.“
Viac informácií vám radi poskytneme osobne, alebo cez našu internetovú stránku www.priestorsdusou.sk.