A nebude mi v mobilnom domčeku zima?
S blížiacou sa zimou začínajú ľudia rozmýšľať viac prakticky než esteticky. Krásny domček je jedna vec, ale ak vás v ňom dráždi suchý vzduch a oziabajú prsty na nohách, tak aj atmosféra štýlového prírodného dizajnu začne strácať svoje čaro. Poďme sa spoločne pozrieť na jednu z najčastejších otázok a zároveň obáv zákazníkov, ktorí zvažujú alternatívne bývanie v mobilnom domčeku.
Základnou filozofiou prírodných mobilných domčekov je minimalizmus. Teda umenie skĺbiť na obmedzenej ploche funkčnosť, komfort, vzhľad i dostatočný životný priestor. To všetko v mantineloch rozmerov, ktoré neporušujú pravidlá cestnej premávky (domček bude prevážaný nákladným autom). Ide teda o akúsi hru s minimalizmom. A to doslova o milimetre. Pridaním hrúbky stien totiž automaticky uberáme na vzácnom vnútornom priestore. Vedieť vybalansovať a utrafiť ten správny pomer nie je úplne triviálnou záležitosťou a závisí z veľkej časti od požiadaviek klienta i konkrétneho finálneho umiestnenia domčeka. Našťastie, s tým majú šikovníci z Priestoru s dušou bohaté skúsenosti.
Ochráni pred chladom i horúčavou
„Áno, je to naozaj tak, že s príchodom chladnejších dní sa ľudia častejšie informujú ohľadom typu a hrúbky izolácií a možností vykurovania,“ hovorí manažérka projektu Katarína, „občas sa vyskytnú obavy, či sú naše domčeky v zime vôbec obývateľné. Tu musím potenciálnych zákazníkov upokojiť a ubezpečiť, že sa v nich býva veľmi príjemne a útulne. Dokonca omnoho príjemnejšie než v moderných zateplených bytovkách. Mnohí záujemcovia však zvyčajne prehliadajú, že vhodne navrhnutá tepelná izolácia nielenže efektívne chráni v zime pred únikmi tepla z vyhriatého domčeka, ale práve tak aj bráni jeho prehrievaniu počas letných horúčav. Ak si dobre spomínam, bolo to niekedy uprostred júla, kedy sme organizovali deň otvorených dverí. Sprístupnili sme vtedy verejnosti viaceré naše domčeky. Potešilo nás, keď sme od niekokých návštevníkov dostali pozitívnu odozvu, aká príjemná prirodzená klíma vládne v domčeku, hoci vonku bolo dobrých 33 °C. Predovšetkým jeden z našich súčasných zákazníkov, ktorému práve finišujeme domček, bol týmto priam unesený. Keďže má svoju dielňu zriadenú v kovovom kontajnerovom dome, vie z prvej ruky porovnať ten zásadný rozdiel.“
Vo svete tepelných izolácií nastáva v posledných rokoch badateľný návrat k prírodným materiálom. A keďže sa celý koncept projektu Priestor s dušou opiera o súžitie s prírodou, zvolené izolačné materiály zodpovedajú tým najprísnejším ekologickým požiadavkám. „Počas vývoja našich mobilných domčekov sme ako izolanty používali konopnú a ovčiu vlnu no naviac zo všetkého sa nám osvedčili drevovláknité izolácie a dosky Steico,“ vysvetľuje Michal, konštrukčný manažér firmy Priestor s dušou a pokračuje, „ide momentálne o najmodernejšie a najfunkčnejšie prírodné izolácie podláh, stien, stropov i striech. Vďaka svojim paropriepustným vlastnostiam ponúkajú v interiéri zdravú mikroklímu a zároveň poskytujú skvelú ochranu pred tuhými zimnými mrazmi i letnými horúčavami. A čo je v našom prípade mimoriadne dôležité, tieto svoje unikátne vlastnosti dokážu efektívne poskytnúť pri neporovnateľne menšej hrúbke materiálovej vrstvy než ostatné prírodné izolanty.“
Konkrétne čísla
Jednou zo skvelých výhod modulových mobilných domčekov je možnosť ich „ušitia“ priamo na mieru zákazníka. Týka sa to nielen celkového vizuálu či vnútorného vybavenia, ale napríklad aj skladby obvodového plášťa. „Hoci v našom firemnom katalógu ponúkame tri základné a plne funkčné moduly domčekov – Dobrodruh, Romantika a Harmónia, zatiaľ sme každú zákazku konzultovali a upravovali podľa konkrétnych požiadaviek klienta. A tak to má byť,“ prízvukuje vynaliezavá manažérka Katarína, „steny a podlahy zvyčajne zatepľujeme 12 cm hrubou vrstvou drevovláknitej izolácie a do stropu, kadiaľ uniká najväčšia časť tepla, dávame 18 cm vrstvu. Celý domček sa potom obalí drevovláknitými doskami s hrúbkou 2,2 až 3,5 cm. Až na ne následne montujeme pohľadovú vrstvu, teda naše typické drevené vertikálne laty alebo plech.“
„Ak si zákazník želá iný materiál, nemáme s tým problém. Naše jednoznačné odporúčanie je však drevovlákno,“ pridáva sa zručný staviteľ Michal a dodáva, „kombináciou drevovláknitých izolácii a dosiek Steico, ktoré nám dodáva renomovaná firma Tepore, minimalizujeme tepelné úniky cez stavebné konštrukcie, čo v zimných mesiacoch výrazne prispieva k poklesu nákladov na vykurovanie. Zároveň svojimi vynikajúcimi akustickými vlastnosťami chránia interiér aj pred hlukom. Dôležitým faktorom pri návrhu hrúbky stien je spôsob využitia domčeka. Teda, či bude obývaný celoročne, alebo bude slúžiť ako rekreačný objekt. Netreba zabúdať ani na geografickú polohu a konkrétne umiestnenie. Iný tepelný odpor bude požadovaný na upätí Nízkych Tatier ako v Bernolákove. Zásadne ináč je nutné projektovať mobilný domček umiestnený na južnom záveternom svahu, než keď bude ukrytý na severnom úbočí pod vysokými jedľami. My sa v zásade snažíme ponúkať kvalitný tepelný komfort v súlade s maximálnym využitím vnútorného priestoru. Je to však predovšetkým v rukách zákazníka akú úroveň komfortu si zvolí. Niekto sa cíti príjemne pri dvanástich stupňoch, iný kýcha aj keď je vyše dvadsať. To všetko zvažujeme spoločne s každým našim novým klientom. Samozrejme, v súbehu s návrhom vhodného vykurovacieho systému.“
Domčeky z dielne Priestoru s dušou sú komplexnými dielami a projektujú sa s prihliadnutím na všetky okolité vplyvy. Mimoriadne dôležitá je možnosť či nemožnosť napojenia na siete. Od toho sa zvyčajne odvíja spôsob vykurovania. Túto dôležitú tému si podrobne rozoberieme v nasledujúcom článku.
Viac informácii nájdete na stránke priestorsdusou.sk. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poskytneme všetky dostupné informácie.